Results for the 2018 ASWS were announced on Thursday 25 October at the 2018 ASWS Trophy Presentation and Exhibitor/Trade tasting at Meat Fish Wine in Melbourne.

Click here for full results

2018 Major trophies

Best Mature Wine of Show

Sponsored by the Australian Sparkling Wine Show

Hollydene Estate NV Juul Blanc de Blanc Chardonnay

Best Young Wine of Show

Sponsored by the Riedel – The Wine Glass Company

No trophy awarded

Class Trophies

Class1: Best Extended Yeast Age, bottle fermented, >60 months tirage age

Sponsored by CHR Hansen

Hollydene Estate NV Juul Blanc de Blanc Chardonnay

Class 2: Best sparkling White, bottle fermented 24-60 months tirage age

Sponsored by Grapeworks

Lambrook wines 2013 “Emerson” Reserve Sparkling Pinot Noir

Class 3: Best Sparkling White, bottle fermented, <24mths tirage age

Sponsored by Cospak

No trophy awarded

CLASS 4: Best Sparkling Rose, Classic Varieties

Sponsored by Enoplastic

Sidewood Estate 2013 Isabella Rose Pinot Noir, Chardonnay

CLASS 5: Best Moscato

Sponsored by Australian Sparkling Wine Show

No trophy awarded

CLASS 6: Best Sparkling Prosecco

Sponsored by LabelHouse

No trophy awarded

 CLASS 7: Best Open Sparkling Class

Sponsored by LEANwine

No trophy awarded

CLASS 8: Best Sparkling Red

Sponsored by San Miguel Yamamura

Grant Burge Wines NV Shiraz Cabernet

Chair of Judges: Huon Hooke

Panel Chairs: Kate Laurie and Essi Avellan

Judges: Cate Looney, Penny Jones, Loic Le Calvez, Teresa Heuzenroeder

Associate Judges: Peter Warr, Jonathan Ross, Jane Lopes

AUSTRALIAN SPARKLING WINE SHOW RESULTS HISTORY

2017

2017 Wine of Show House of Arras 2003 EJ Carr Late Disgorged Chardonnay, Pinot Noir
Sparkling White: Natural Fermentation Trophy Grant Burge NV Blanc de Noirs Pinot Noir
Sparkling White: Traditional Method Trophy House of Arras 2003 EJ Carr Late Disgorged Chardonnay, Pinot Noir
Sparkling Rosé Trophy No trophy awarded
Sparkling Red Trophy Blue Pyrenees Estate NV Sparkling Shiraz
Sparkling Sweet & Fruity Trophy No trophy awarded
Sparkling Prosecco Trophy See Saw 2016 Prosecco

For additional information please see the 2017 full catalogue of results.

Chair of Judges: Ian McKenzie

Judging Panel: Ed Carr, Tony Jordan, Kate Laurie, Glenn Thompson, Loic Le Calvez, Greg Melick, Ulrich Grey-Smith, Paul Evans, Anthony Hall & Chris Smales .

2016

In 2016 the ASWS took a break to incorporate as a stand-alone entity.

2015

2015 Wine of Show House of Arras Blanc de Blancs 2006 – Tasmania
Sparkling White: Natural Fermentation Trophy Grant Burge Wines Blanc de Noirs 2012
Sparkling White: Traditional Method Trophy House of Arras Blanc de Blancs 2006
Sparkling Rosé Trophy Honey Moon Vineyard Rosé Brut 2011

Chair of Judges: Ian McKenzie

Judging Panel: Glenn Thompson, Ed Carr, Greg Melick, Peter Nixon, Greg Jarratt, Mark O’Callaghan, Karina Dambergs, David Cowburn, Rob Ellis and Paul Evans.

2014

2014 Wine of Show Grant Burge Wines “Helene” Grand Cuvee 2004 – Tasmania
Sparkling White: Natural Fermentation Trophy Leura Park Vintage Grande Blanc de Blanc 2013
Sparkling White: Traditional Method Trophy Grant Burge Helene Grand Cuvee 2004
Sparkling Shiraz Trophy Peregrine Ridge Winemaker’s Reserve Sparkling Shiraz 2006
Sparkling Rosé Trophy Blue Pyrenees Brut Rosé 2008

Chair of Judges: Greg Mellick

Judging Panel: Peter Nixon, Glenn Thompson, Fran Austin, Tim James and Anthony Hall alongside David Cowburn, Ed Carr, Karina Damburgs and Rob Ellis.

2013

2013 Wine of Show Courabyra 2001 805 – Tumbarumba NSW
Sparkling White: Natural Fermentation Trophy Leura Park Vintage Grande Blanc de Blancs 2012
Sparkling White: Traditional Method Trophy Courabyra 2001 805
Sparkling Shiraz Trophy Sheer Drop Sparkling Red NV
Sparkling Rosé Trophy House of Arras Rosé 2004

Chair of Judges: Ian McKenzie

Judging Panel: Cate Looney, Kelly Healy, Karina Damburgs, Steve Goodwin, Greg Mellick, Harshal Shah, Nic Bowen, Gary Braidner, John Harris and Rob Ellis.

2012

2012 Wine of Show House of Arras EJ Carr Late Disgorged 2001 – Tasmania
Sparkling White: Natural Fermentation Trophy Yellowglen Perle Vintage 2008
Sparkling White: Traditional Method Trophy House of Arras EJ Carr Late Disgorged 2001
Sparkling Shiraz Trophy Leasingham Classic Clare Sparkling Shiraz 2005
Sparkling Rosé Trophy Yarra Burn Vintage Rosé 2006
Sparkling Sweet & Fruity Trophy Kirrihill Wines Moscato 2012

Chair of Judges: John Ellis

Judging Panel: Ian McKenzie, Cate Looney, Steve Goodwin, Ed Carr, Tony Titheridge, Karina Damburgs, Kelly Healy, David Cowburn, Brian Martin and Anthony Doube.

2011

2011 Wine of Show Brown Brothers “Patricia” Pinot Noir Chardonnay 2006 – King Valley, Victoria
Sparkling White: Natural Fermentation Trophy Yellowglen Perle NV
Sparkling White: Traditional Method Trophy Brown Brothers “Patricia” Pinot Noir Chardonnay 2006
Sparkling Shiraz Trophy Peregrine Ridge Winemaker’s Reserve Sparkling Shiraz Late Disgorge 2005
Sparkling Rosé Trophy Clover Hill Brut Rosé 2006

Chair of Judges: John Ellis

Judging Panel: Ian McKenzie, Cate Looney, Tony Jordan, Ed Carr, Tony Titheridge, Karina Damburgs, Kelly Healy and David Cowburn.

2010 – Inaugural Show

2010 Wine of Show Clover Hill Blanc de Blancs 2006 – Pipers Rivers Tasmania
Sparkling White: Traditional Method Trophy Clover Hill Blanc de Blancs 2006
Sparkling Shiraz Trophy Anderson ‘Cellar Block’ Sparkling Shiraz 2002
Sparkling Rosé Trophy Blue Pyrenees Brut Rosé 2002

Chair of Judges: John Ellis

Judging Panel: Ian McKenzie and James Halliday with Cate Looney as Associate.